Według danych statystycznych, smartfony wymieniamy średnio co około 2 lata. Jeśli dbaliśmy o nasz telefon, zakładając mu odpowiednie etui, zabezpieczając szkłem hartowanym oraz regularnie go konserwując - prawdopodobnie nadal jest wart kilkaset złotych. Nie chowaj ich do szuflady; sprzedaj swojego smartfona, zanim straci na wartości.

Jak przygotować smartfona z Androidem do bezpiecznej sprzedaży?

Odłącz się od konta Google

Aby to zrobić, zaloguj się do swojego konta Google. W Ustawieniach znajdziesz tam zakładkę Bezpieczeństwo a w niej Twoje Urządzenia. Następnie wybierz opcję Zarządzaj Urządzeniami i usuń Twojego smartfona z listy dostępnych sprzętów. Dzięki temu, Twój stary smartfon na zawsze straci powiązanie z Twoim kontem Google.

Przywróć ustawienia fabryczne

Samo usunięcie Twoich zdjęć czy innych plików z telefonu, nie spowoduje ich trwałego zlikwidowania. Jeśli chcesz, żeby Twoje dane były bezpieczne - obowiązkowo przywróć ustawienia fabryczne przed sprzedażą telefonu. Jak to zrobić? Wystarczą trzy proste kroki:

- wykonaj kopię zapasową. Nie chcesz stracić zdjęć czy kontaktów przez jedno nieuważne kliknięcie. Dlatego zanim rozpoczniesz przywracanie ustawień fabrycznych, które to trwale usunie wszystkie Twoje dane, stwórz pełną kopię zapasową plików. Wykorzystaj do tego podłączone konto Google, lub jedno z rozwiązań producentów smartfonów - np. LG PC Suite czy Smart Switch Samsunga. Jeśli posiadasz nowego smartfona - możesz przenieść dane bezpośrednio na niego.

- zaszyfruj telefon. Dzięki temu Twoje usunięte dane będą praktycznie niemożliwe do wykorzystania. Nawet jeśli przyszłemu nabywcy się to uda - ze względu na zaszyfrowanie, nie będzie w stanie ich odczytać. Jak to zrobić? Wejdź w Ustawienia i zakładkę Zabezpieczenia. Powinna znajdować się w niej opcja Zaszyfruj urządzenie. Proces może trwać kilka godzin.

- przywróć ustawienia fabryczne. Po zaszyfrowaniu, Twój smartfon ponownie się uruchomi. Wtedy pozostaje Ci już tylko przywrócenie ustawień fabrycznych. Aby to zrobić, udaj się do Ustawień i wybierz zakładkę Kopia zapasowa i zerowanie. Znajdziesz tam opcję Ustawienia fabryczne, gdzie będziesz mógł je zresetować.

Gratulacje! Twoje urządzenie jest gotowe do sprzedaży.

Jeśli na którymkolwiek etapie napotkasz problemy - zgłoś się do nas. Prowadzimy profesjonalny support; pomożemy Ci bezpiecznie sprzedać twojego smartfona.