Przypadkowe usunięcie plików z telefonu zdarzyło się niestety każdemu z nas. Ile niepowtarzalnych zdjęć czy ważnych dokumentów w ten sposób straciłeś? Dziś podpowiadamy jak zadbać o fotografie - czyli jedne z naszych najcenniejszych pamiątek z wakacji.

Jak zrobić kopię zapasową zdjęć?

W dzisiejszych czasach, praktycznie wszyscy robimy zdjęcia na wakacjach, korzystając ze smartfonów. Mało kto zabiera ze sobą w podróż dużą lustrzankę czy aparat cyfrowy. Zdjęcia wykonywane przez telefony są na tyle satysfakcjonującej jakości, że przeciętna osoba wypoczywająca na wczasach nie ma potrzeby korzystania z innego sprzętu fotograficznego.

W robieniu zdjęć smartfonami ogranicza nas tak naprawdę tylko pojemność naszych urządzeń. Jedno zdjęcie może zajmować nawet 10 MB.

Czy wiesz, że backup swoich zdjęć z wakacji możesz wykonać nawet poza domem? Nie potrzebujesz do tego ani specjalistycznego oprogramowania, ani wyjątkowych umiejętności. Co zrobić, by nie stracić zdjęć z wakacji?

Backup zdjęć - offline

Po pierwsze, jeśli masz za mało miejsca na telefonie - kartę micro SD i włóż ją do swojego aparatu. Zapisuj na niej zdjęcia, które nie usuną się nawet, gdy jakaś usterka dotknie Twojego urządzenia. Slot na kartę SD znajduje się w większości smartfonów, nie znajdziesz go jednak w iPhone’ach. Największą zaletą tego rozwiązania

Takie rozwiązanie nie zabezpieczy Cię jednak przed utratą fotografii, gdy zgubisz telefon, lub dostanie Ci on skradziony.

Backup zdjęć - online

Zachęcamy Cię do robienia backupu przy wykorzystaniu darmowych narzędzi do przechowywania danych. Google Drive, Google Photos czy iCloud pomieszczą tysiące Twoich fotografii, a przechowywanie w nich danych jest całkowicie bezpieczne. Zdjęcia przeniesiesz tam jednym kliknięciem lub automatycznie - jeśli takie ustawienie wybierzesz. Więcej o tych rozwiązaniach możesz przeczytać tutaj

Największą wadą tego rozwiązania jest konieczność posiadania połączenia internetowego, dzięki któremu prześlesz zdjęcia do miejsca w swojej chmurze oraz ograniczona ilość miejsca.

Podobno ludzie dzielą się na takich, którzy robią backup zdjęć oraz na takich, którzy dopiero zaczną go robić. Nie bądź mądry po szkodzie i naucz się na cudzych błędach - a kopie zapasowe zdjęć zacznij wykonywać już dziś.