Niewiele pytań zadawanych przez klienta budzi w serwisancie tak dużą konsternację jak: „Ile kosztuje u Was wymiana zbitego wyświetlacza w smartfonie?” Dlaczego? W zasadzie równie dobrze można wejść do sklepu i spytać „Ile kosztuje telefon?”.

To że wyświetlacze różnią się tak samo jak smartfony i zarówno cena części, jak i pracochłonność wymiany są zupełnie inne w poszczególnych przypadkach, nie jest czymś zaskakującym. To, że coś co wydaje nam się w telefonie zbite wcale nie musi być faktycznym wyświetlaczem, lub nie tylko wyświetlaczem – może wielu zdziwić. Cena wymiany wynika z obu.

To co potocznie nazywamy wyświetlaczem składa się w smartfonach z minimum trzech elementów:

✓wyświetlacza
✓panelu dotykowego
✓szyby zabezpieczającej

Każda z tych części może ulec uszkodzeniu – na przykład zbiciu. Jeśli zbiłeś lub zamierzasz zbić którąś z nich – najlepiej gdyby była to tylko szyba… Wymiana wszystkich trzech może kosztować niewiele mniej niż cały smartfon.

Która część jest do wymiany – bo nie da się ich w zasadzie naprawić – możesz w niektórych przypadkach rozpoznać. Jeśli na ekranie jest pęknięcie lub „pajęczynka”, ale obraz wyświetla się dokładnie tak samo jak wcześniej i smartfon reaguje na dotyk tak jak do tej pory – to możesz mieć fuksa. Cienie lub zmiana koloru na całym lub części ekranu (i oczywiście nie czarny ekran) – to uszkodzony wyświetlacz. Brak reakcji na dotyk na całym lub części wyświetlacza – panel dotykowy. Wszystko na raz – miałeś strasznego pecha!

Niestety w ostatnim czasie większość producentów traktuje wyświetlacz, dotyk i szkło jako jedną integralną część, oczywiście są wyjątki dlatego trzeba nas zapytać. Producent zadbał o swoje dochody ze sprzedaży oryginalnych części zamiennych na tyle dobrze, że da się wymienić wszystkie na raz, albo żadnego. Ekspertami w trwałym łączeniu tych części są spece z Apple, Samsung, Huawei – odradzamy nawet próbować rozklejania warstw wyświetlacza, sprawdziliśmy wszystkie opcje i efekty były dalekie od oczekiwanych. W sumie ekran nie był już zbity, tylko nie działał.

Jeśli przydarzy Ci się zbić wyświetlacz – czego oczywiście nie życzymy – przynieś go ze sobą. Na sucho wycena może nie być możliwa, albo dokładna. Najlepiej jednak nie zbijać ekranu – lepiej wydać 20-30 zł na szkło hartowane, niż 100 – 1200 zł na jego wymianę. Tak wyceniamy wymianę ekranu gdy nie wiadomo jaki to telefon.