Niestety - na smartfonach wirusy goszczą równie często, jak na komputerach. Wcale nie trzeba wchodzić na niebezpieczne strony, by przypadkiem je pobrać - może przydarzyć się to każdemu. CO robić, gdy wirus pojawi się na Twoim telefonie?

Skąd mogę wiedzieć, że mam wirusa?

Najczęściej można rozpoznać to po tym, że smartfon staje się mniej wydajny. Przestaje działać płynnie, a aplikacje, które do tej pory działają bez zarzutu, mogą zacząć się zawieszać. Bateria może zacząć szybciej się rozładowywać, a zużycie danych komórkowych - znacznie wzrosnąć. Sygnałem, że na twoim smartfonie może znajdować się wirus może być także częste przychodzenie SMS-ów promocyjnych czy niechcianych reklam.

Jeśli podejrzewasz, że na Twoim smartfonie zagościł wirus - spróbuj przeskanować go jedną z dostępnych aplikacji antywirusowych.

Jak można usunąć wirusa?

Posiadanie zawirusowanego oprogramowania na telefonie jest niebezpieczne. Przez nie, cyberprzestępcy mogą mieć dostęp do Twoich danych czy plików. Dlatego warto spróbować go usunąć jak najszybciej. Jak to zrobić?

- Zainstaluj antywirusa - przeskanuj telefon jednym z dostępnych programów antywirusowych, pobranych z oficjalnego sklepu Google Play lub Apple App Store.

- Włącz tryb awaryjny - po jego ustawieniu, telefon zachowa jedynie swoje podstawowe funkcje,a Ty w spokoju przejrzysz swoje aplikacje. Jeśli znajdziesz coś podejrzanego, usuń to.

- Przeprowadź formatowanie systemu - jeśli żadna z powyższych opcji nie przyniosła rezultatów, pozostaje Ci przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. Pamiętaj jednak, że utracisz wtedy wszystkie dane - warto wcześniej je zabezpieczyć.

- Zanieś urządzenie do serwisu - jeśli żadne z wyżej wymienionych działań nie przyniosło skutku, lub nie chcesz omyłkowo źle ich przeprowadzić, przynieś telefon do zaufanego salonu.

Lepiej zapobiegać!

Choć wirus może znaleźć się na Twoim telefonie przypadkiem, warto podjąć działania, które zminimalizują to ryzyko. Dlatego:

- nie wchodź na nieznane strony internetowe,

- nie pobieraj aplikacji z niezweryfikowanych źródeł,

- nie otwieraj poczty od nieznanego nadawcy,

- nie wchodź w linki wysyłane w dziwnych SMS-ach.