Wyciągasz telefon z kieszeni, by przeprowadzić ważną rozmowę, wysłać SMS-a czy po prostu przescrollować Facebooka… a Twój nowoczesny smartfon wita Cię brakiem kresek w polu zasięgu. Jakie są przyczyny takich sytuacji w XXI wieku i czy można z nimi walczyć? W tym poście dzielimy się poradami, które pomogą poprawić zasięg sieci komórkowej w Twoim telefonie.

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty sygnału sieci komórkowej?

Wina po stronie operatora

W Polsce problem z zasięgiem leżący po stronie operatora sieci komórkowej staje się z upływem czasu coraz mniej uciążliwy. Dotyczy głównie miejsc słabo zurbanizowanych (choć może także zaistnieć w dużych miastach w tzw. “godzinach szczytu” - np. o północy w sylwestra). Rozwijająca się sieć stacji bazowych o wysokiej mocy oraz umowy międzyoperatorskie sprawiają, że problem ten zaczyna z biegiem czasu zanikać.

Słaba antena w telefonie

Anteny w smartfonach bardzo się między sobą różnią. Rozmaite badania jakości połączeń pokazują, że nawet w najnowszych telefonach pojawia się problem ze słabą jakością połączenia. Dlatego kupując smartfona - zwróć uwagę na to, w jaką antenę został wyposażony. Miej też na uwadze to, że telefon telefonowi nierówny - może zdarzyć się, że linia produkcyjna na której powstał Twój sprzęt posiada wadę i wyprodukowany na niej smartfon po prostu nie będzie współpracował optymalnie z siecią Twojego operatora.

Natłok aplikacji

Niemal wszystkie aplikacje na Twoim smartfonie wymieniają dane z siecią komórkową. Im więcej masz ich zainstalowanych, tym gorsza może być jakoś sygnału Twojej sieci komórkowej. Jeśli masz w telefonie liczne apki - wyłączaj je, gdy z nich nie korzystasz. Jeśli tego nie zrobisz, przesył i odbiór przez nie danych nie zostanie zahamowany.

Ponadto pamiętaj, że darmowe aplikacje zarabiają głównie na emitowaniu reklam - ciągłe pobieranie przez nie bannerów czy filmików negatywnie wpływa na jakość połączenia.

System operacyjny

Jesteś fanem nowinek technologicznych? Instalujesz najnowsze wersje systemu operacyjnego w dniu premiery? To może być przyczyną Twoich problemów z zasięgiem sieci komórkowej! Nowe generacje oprogramowania często mają niedociągnięcia, które nie zostały w pełni ujawnione na etapie testów. Nie śpiesz się z instalowaniem na swoim smartfonie każdej nowinki - poczekaj aż producent dopracuje swoje oprogramowanie .

Jeśli w Twoim smartfonie pojawił się problem z zasięgiem telefonicznym - odwiedź nas. Jeśli tylko będzie to możliwe, rozwiążemy go dla Ciebie!