W obecnych czasach, szczególnie ważne jest pozostawanie ze sobą w regularnym kontakcie na odległość. Wciąż znamy jednak wiele osób starszych, które korzystają wyłącznie ze stacjonarnego telefonu - którego mogą nie usłyszeć będąc w kuchni, czy którego na pewno nie odbiorą relaksując się na balkonie czy w ogrodzie.

Regularny kontakt przez telefon to nie tylko zapewnienie osoby starszej, że o niej pamiętamy, ale również spokój ducha dla nas. Niestety, wielu seniorów wzbrania się przed zakupem telefonu komórkowego, argumentując swój strach tym, że nie nauczą się obsługiwać tego urządzenia. Dlatego dziś podpowiadamy - co powinien mieć smartfon dla osoby starszej?

Pytanie pierwsze - smartfon czy klasyczny telefon?

Choć obsługa smartfona jest dla nas intuicyjna, osobie starszej może wydać się niezwykle trudna. Mimo to obserwujemy, że coraz więcej seniorów sięga właśnie po nie. Możliwość robienia zdjęć, udzielania się na forach, przeglądania przepisów czy kontaktu z rodziną przez komunikatory zachęcają do nauki obsługi smartfonów. Kupując takie urządzenie seniorowi, wybierz prosty model z większym ekranem i bez zaawansowanych funkcji, które mogą utrudniać naukę.

Jeśli jednak starsza osoba nie chce uczyć się korzystania ze smartfona, możesz zakupić dla niej telefon z klawiaturą z dużymi klawiszami i nieco większym ekranem. Niektóre modele obsługują także funkcje głosowe, co może nie tylko ułatwiać codzienne korzystanie z nich, ale również przydać się w niebezpiecznej sytuacji.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Naszym zdaniem, smartfon przeznaczony dla seniora, poza sporym wyświetlaczem i klawiszami (lub panelem dotykowym) powinien posiadać:

- pojemną baterię, która po jednym cyklu ładowania wytrzyma nawet kilka dni - przynajmniej 4000 mAh,

- wbudowane radio,

- latarkę,

- możliwość obsługiwania głosowego,

- solidną obudowę,

- prostą nakładkę na oprogramowanie w przypadku smartfona.

Jeżeli zdecydujesz się na zakup smartfona dla seniora, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu urządzenia. Telefon wrzucony do torebki szybko może się zarysować, a położony na skraju stołu - spaść i ulec uszkodzeniu. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego etui oraz szkła hartowanego na wyświetlacz.