Nokia uruchomi pierwszą sieć LTE na księżycu. Firma została jednym z sojuszników NASA we wspólnej misji kolonizacji księżyca.

Tipping Point Selections

Choć firmę Nokia kojarzymy głównie z nieśmiertelnymi telefonami komórkowymi, aktualnie jest trzecim największym producentem podzespołów dla komórkowych sieci bezprzewodowych. Swoje doświadczenie będzie mieć okazję wykorzystać w kooperacji z NASA, w ramach programu Tipping Point Selections, którego celem jest uruchomienie na księżycu pierwszej stacji sieci LTE, aby ziemska satelita stała się stacją pośrednią podczas podróży na Marsa.

Zadaniem Nokii będzie wybudowanie na księżycu wydolnej, stabilnej oraz samodzielnej infrastruktury 4G, która nie tylko umożliwia porozumiewanie się astronautów, ale również działanie inteligentnych modułów habitatów, łazików oraz lądowników księżycowych oraz zapewnienie nawigacji w czasie rzeczywistym. Umożliwi również streaming wideo wysokiej rozdzielczości.. Do jej stworzenia zostanie wykorzystany specjalistyczny sprzęt, odporny na wymagające warunki oraz posiadający funkcję samonaprawiania się.

Dlaczego nie 5G?

NASA zdecydowała się na starszą technologię, którą cechuje większy zasięg jednostkowy, dzięki czemu umożliwi pokrycie większego terenu satelity przy pomocy mniejszej ilości lądowników, czy stacji bazowych.


Jednak Nokia nie zajmie się nie tylko uruchomieniem działającej sieci 4G na księżycu, ale również opracuje rozwiązanie, pozwalające na ewolucję w kierunku 5G.