Smartfony są urządzeniami, które służą nam do wielu rzeczy - kontaktów z rodziną i bliskimi, robienia zdjęć, korzystania z internetu czy grania w gry. Czasem jednak może się zacinać lub zacząć sprawiać inne problemy. Niekiedy, sposobem poradzenia sobie z nimi jest tylko reset telefonu. Jakie wyróżniamy jego rodzaje i kiedy warto go wykonać?


Kiedy trzeba zresetować telefon?

Zazwyczaj po zresetowanie telefonu sięgamy wtedy, gdy poważnie zwalnia. Często dzieje się tak, gdy w tle pracuje zbyt wiele aplikacji. Dlatego ważne jest wyłączanie aplikacji, gdy kończymy z nich korzystać.


Dwa rodzaje resetu

Smartfon możemy zresetować na jeden z dwóch sposobów - twardy i miękki. Miękki reset polega po prostu na ponownym uruchomieniu telefonu. To rozwiązanie wystarczające, gdy nasze urządzenie zwolni, ale nie wykazuje innych problemów. Zazwyczaj jest to również krok, od którego powinniśmy zacząć, żeby zobaczyć, czy pomoże.

Natomiast twardy reset to przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych. To ostateczny środek, którego zastosowanie może okazać się konieczne, gdy nic innego nie pomaga. Sprawdza się m. in. w sytuacji, gdy mamy na telefonie szkodliwe oprogramowanie. Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych skutkuje utratą wszystkich danych z telefonu, dlatego trzeba się do niego przygotować. Wszystkie zdjęcia i ważne pliki należy zgrać np. na Dysk Google, aby nie zostały trwale usunięte.


Jak ustrzec się przed koniecznością restartowania telefonu?

Przede wszystkim uważaj na rzecz, które pobierasz z internetu. Nieświadomie możesz na swój telefon pobrać wirusa, który spowoduje konieczność przeprowadzenia twardego resetu. Nie uruchamiaj jednocześnie zbyt wielu aplikacji, a gdy kończysz korzystać z jednej z nich - zamykaj ją. Staraj się nie zapełniać pamięci wbudowanej do poziomu maksymalnego.