Podstawowymi zadaniami smartfonów nie jest już tylko umożliwianie dzwonienia czy wysyłania SMS-ów. Wśród standardowych funkcji oferowanych przez te urządzenia, wymienia się w tej chwili także robienie zdjęć. Dlatego w telefonach, a w szczególności - w najnowszych, flagowych modelach, stale udoskonalana jest funkcja wykonywania fotografii. Jaką rolę w robieniu dobrej jakości zdjęć odgrywa przysłona w aparacie?

Czym jest przysłona?

Liczbą przysłony nazywamy stosunek długości ogniskowej do średnicy otworu przepuszczającego światło - czyli tzw. światło obiektywu. Zapisujemy ją w postaci ułamka. Zasada jest prosta - im mniejsza wartość parametru f, tym jaśniejszy i lepszy jest aparat w telefonie.

Dziś producenci często schodzą poniżej wartości przysłony f/2.0. Pozwala to na otrzymywanie naprawdę dobrych jakościowo zdjęć nawet w gorszych warunkach atmosferycznych. Ryzyko, że robiona przez nas fotografia będzie rozmazana znacznie spada. Żeby zrobić smartfonem dobre zdjęcie - nie potrzeba szczególnych umiejętności.

Zdjęcia jak robione lustrzanką?

Niestety - jakości takiej, jak w przypadku lustrzanki, aparatem w smartfonie raczej nie osiągniemy. W przeliczeniu, aparat z przysłoną f/2.2 (czyli taki, jaki znajduje się w tej chwili w wielu smartfonach ze średniej półki), daje jakość taką samą, jak f/14 w lustrzance.

Na jakie inne parametry zwrócić uwagę?

Im niższa wartość przysłony, tym korzystniej. Na jakie inne wartości zwrócić uwagę, wybierając smartfona z dobrym aparatem?

Piksele - im są większe, tym lepsze otrzymamy zdjęcie. Dotyczy to w szczególności fotografii robionych po zmroku, ponieważ to od nich zależy szybkość rejestrowania światła.

Soczewki - nawet duże piksele i niska przysłona aparatu nie pomogą nam zrobić dobrego zdjęcia, jeśli nasz aparat będzie dysponował słabej jakości soczewkami o niskiej przepuszczalności. Taki aparat może doprowadzić do dystorsji obrazu - czyli zdjęcia będą nierówno się powiększać. Kiepskiej jakości soczewki odpowiadają także za rozmycie obrazu oraz przekłamane barwy.

Najnowszymi flagowcami można robić naprawdę dobre zdjęcia. Jeśli zależy Ci na jakości wykonywanych przez Ciebie fotografii pamiętaj - przy zakupie smartfona zwróć uwagę nie tylko na jakość soczewek oraz wielkość pikseli, ale także na wartość przysłony.