W dzisiejszych czasach, większość doby spędzamy przed komputerem. W ciągu dnia jest on niezastąpionym narzędziem pracy, natomiast wieczorami – źródłem rozrywki. Siedzący tryb życia nie sprzyja niestety ani naszemu zdrowiu ani figurze. Gdy więc zdecydujemy się na wprowadzenie do naszego życia jakiejś dozy aktywności fizycznej, zadajemy sobie dwa podstawowe pytania: jak liczyć spalane codziennie kalorie? Co zrobić, by nie stracić motywacji do prowadzenia zdrowego trybu życia? Odpowiedzią na oba z nich mogą być elektroniczne gadżety – opaski i zegarki sportowe. Który z nich wybrać?

Zegarki i opaski sportowe – podobieństwa

Oba elektroniczne gadżety spełniają jedno podstawowe z punktu widzenia zdrowego trybu życia zadanie – monitorują dzienną aktywność fizyczną. Niektóre z nich samodzielnie wykrywają rodzaj wybranego wysiłku fizycznego, w innych – trzeba go ręcznie ustawić. Zarówno zegarki jak i opaski sportowe, bez pomocy obliczają liczbę wykonanych kroków oraz przebyty dziennie dystans. Zazwyczaj na tej podstawie ustalają także ilość spalonych kalorii.

Opaski i zegarki sportowe, po połączeniu ich z aplikacją na smartfona, umożliwiają przesyłanie dziennych wyników sportowych, zapisywanie ich i analizowanie na czytelnych wykresach. Motywują tym do bicia własnych rekordów, co skutkuje znaczącym zwiększeniem poziomu aktywności fizycznej i zrzuceniem zbędnych kilogramów. Sportowymi osiągnięciami można dzielić się także z innymi użytkownikami aplikacji, dzięki czemu zyskujemy dodatkowego "kopniaka" do uzyskiwania coraz lepszych statystyk.

Różnice między zegarkami a opaskami sportowymi

Podstawową różnicą pomiędzy opaskami a zegarkami sportowymi jest cena. Najprostsze modele opasek renomowanych firm, takich jak Garmin, Polar czy Fitbit, możemy nabyć już od około 300 zł. Natomiast solidny zegarek sportowy to wydatek rzędu od ok. 550zł w górę.

Kolejną zdecydowaną odmiennością jest wygląd. Opaski sportowe mają bardziej nowoczesny design, utrzymany w stylu "casual elegant" i są tworzone z myślą o młodych osobach. Natomiast zegarki sportowe, wyglądem przypominają swoje klasyczne pierwowzory – można wśród nich znaleźć nawet modele ze skórzanymi czy metalowymi paskami. Bardziej zadowolone z tych urządzeń będą więc osoby szukające eleganckiego stylu.

Ostatnią, choć nie najmniej ważną różnicą między zegarkami a opaskami sportowymi jest ich funkcjonalność. Opaski są przede wszystkim lekkie, wodoodporne i wygodne – ponieważ by właściwie działały, konieczne jest ich noszenie przez cały czas. W związku z tym, muszą także pracować przez długi okres, bez konieczności ładowania. Niektóre opaski sportowe (np. Fitbit Charge 2) po połączeniu ze smartfonem, pokazują informacje o tym, kto do nas dzwoni lub wysyła SMS-y – nie jest to jednak ich głównym zadaniem, nie umożliwiają więc odczytywania wiadomości czy też odpowiadania na nie. Natomiast zegarki sportowe zazwyczaj zapewniają zarówno opcję odbierania SMS-ów czy E-maili, jak i odpisywanie na nie. Wiele urządzeń pozwala także na przeglądanie mediów społecznościowych czy nawet robienie zdjęć. Zegarki sportowe pełnią więc dwojaką funkcję: z jednej strony monitorują aktywność fizyczną, z drugiej – pozostają ściśle związane ze smartfonem i ułatwiają korzystanie z jego podstawowych funkcji. Ze względu na swoje przeznaczenie są więc znacząco większe i cięższe.

Zarówno opaski jak i zegarki sportowe mają za zadanie zmotywować Cię do aktywności fizycznej, zdrowej diety oraz pomóc monitorować czynione postępy. Pierwsze urządzenia polecamy w szczególności osobom młodym, które dopiero zaczynają przygodę z fit-gadżetami, chcą sprawdzić, czy taki sposób śledzenia aktywności się u nich sprawdzi. Zegarki natomiast będą idealne dla tych, którym zależy na eleganckim, klasycznym wizerunku i którzy mogą sobie pozwolić na zainwestowanie większej kwoty w urządzenie.