Do tej pory, jedynie użytkownicy iPhone’ów mogli cieszyć się możliwością udostępniania plików w pobliżu. Od niedawna, mogą z niego korzystać także niektórzy użytkownicy Androida - a to dzięki nowej opcji Nearby Share. Na czym polega i na jakich modelach telefonów ją znajdziesz?

Udostępnianie w pobliżu (Nearby Share) jest androidowym odpowiednikiem funkcji AirDrop od Apple. Przez bardzo długi czas, funkcja ta była dostępna w wersji testowej - po latach, w końcu możemy z niej oficjalnie skorzystać.

Nearby Share umożliwia szybkie wysyłanie treści na inne urządzenia, znajdujące się w okolicy. Kto może z niej skorzystać?

Nearby Share - dla kogo?

Funkcja Nearby Share jest dostępna na smartfonach z Androidem 6.0 lub wyższym. Aby z niej korzystać, nie musisz posiadać flagowca. Na chwilę obecną działa jednak tylko na smartfonach marki Pixel oraz niektórych od Samsunga.

Nearby Share - na czym polega?

Udostępnianie w pobliżu to funkcja, która umożliwia dzielenie się plikami, zdjęciami czy filmikami z innymi użytkownikami Androida, znajdującymi się w pobliżu. W czym jest wygodniejsze np. od WhatsApp’a czy Bluetootha? Jest z pewnością szybsze oraz bardziej wygodne. W celu uruchomienia funkcji wystarczy z menu udostępniania wybrać odpowiednią opcję. Smartfon sam wyszuka urządzenia w pobliżu - smartfony z Androidem czy Chromebooki.

W czasie nawiązywania komunikacji, algorytm sam wybierze, czy przesłać plik przez Bluetooth, Bluetooth LE, WebRTC czy WiFi. Dzięki automatyzacji, możliwy jest transfer plików z prędkością ok. 36 MB/s.

Tworząc funkcję Nearby Share, pomyślano także o prywatności użytkowników. Każdy może całkowicie ukryć widoczność swojego urządzenia, lub zastrzec ją tylko dla niektórych kontaktów.