Mało kto korzysta z czystego Androida na swoim smartfonie - jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że każda duża marka telefonów posiada własną nakładkę na ten system. Producenci zmieniają tym wygląd interfejsu, dodają unikalne funkcje producenta, których nie znajdziemy w czystym oprogramowaniu.

Najpopularniejsze nakładki na Androida

Samsung One UI

To nowa nakładka, którą znajdziemy w smartfonach marki Samsung. Wprowadza nowość, która ma ułatwiać obsługiwanie smartfona jedną ręką - dzieli ekran na górną część “treści” gdzie wyświetlane są tytuły oraz dolną część “interakcji”. Jest przyjazna dla oka i wygląda nowocześnie, a kolor nakładki jest dostosowany do koloru obudowy telefonu.

Samsung One UI wprowadził także ciemny motyw, szczególnie przydatny w słoneczne dni, który przy ekranie AMOLED pozwala zaoszczędzić sporo energii. Nakładka Samsunga implementuje również nowy, intuicyjny system gestów, który pozwala pozbyć się paska z przyciskami nawigacyjnymi a gesty wykonywane są w tych samych miejscach gdzie wcześniej znajdowały się przyciski.

Huawei EMUI

Choć smartfony marki Huawei ostatnio nieco straciły na popularności, wciąż mają swoich wiernych fanów. Niektórzy uważają nakładkę EMUI za najbardziej intuicyjną nakładkę na Androida. Nie umożliwia ona zmiany interfejsu, jedynie rozmieszczenie ikon w odrębnym menu aplikacji lub bezpośrednio na pulpicie.

Huawei także stawia na gesty zamiast przycisków nawigacyjnych, które można wyłączyć w ustawieniach.

Najnowsza wersja nakładki ma również funkcje ukryte choćby GPU Turbo 3.0, który umożliwia zwiększenie wydajności w grach, wydajność i płynność całego systemu.

Xiaomi MIUI

Popularność smartfonów marki Xiaomi w Polsce wciąż rośnie. W MIUI nie mamy tu jednego odgórnego wyglądu ikon, możemy je dostosować jak nam się podoba. Nakładka jest bardzo rozbudowana, ma rozszerzone gesty sterowania i unikalny system powiadomień. W najnowszej wersji MIUI 11 otrzymujemy m. in. możliwość zmieniania koloru wyświetlanego tekstu, wybrania trybu kalejdoskopu czy opcji zmiany podświetlenia informacji w zależności od wschodu/zachodu słońca w naszej lokalizacji.

A jaka jest Twoja ulubiona nakładka na Androida?