Smartfon służy w dzisiejszych czasach nie tylko do wykonywania telefonów czy wysyłania SMS-ów. Do tego jest narzędziem rozrywki, na którym przeglądamy strony internetowe, gramy w gry czy słuchamy muzyki.

Coraz częściej jednak smartfon jest również narzędziem pracy. Często pomaga wykonywać profesjonalne zdjęcia. Do tego przydaje się lampa pierścieniowa. Jaką wybrać?

Dlaczego warto kupić lampę pierścieniową?

Lampa pierścieniowa pozwala osiągnąć znacznie lepsze efekty od lampy tradycyjnej. Dzięki niej można robić zdjęcia bezcieniowe, równomiernie oświetlone. Światło lampy pierścieniowej nie oślepia, pozwala na naturalne odwzorowanie kolorów.

Kiedy przydaje się lampa pierścieniowa?

Lampa pierścieniowa to idealny podarunek dla każdego, kto:

- często robi zdjęcia portretowe,

- nagrywa filmiki, na których prezentuje np. nakładanie makijażu,

- wykonuje zdjęcia jedzenia,

- robi fotografie produktowe do pracy.

Jak wybrać lampę pierścieniową?

Rodzaj światła

W większości modeli, jakie znajdziesz w internecie, zamontowane są żarówki fluorescencyjne, które mają wysoki współczynnik oddawania barw, tzw. CRI. Barwa światła jest zbliżona do światła dziennego, ma o. 6500 K. Cechuje je jednak dość krótka żywotność i niska skuteczność w wysokich i niskich temperaturach.

Drugim rodzajem lamp pierścieniowych, które zyskują rosnącą popularność, są lampy LED. Cechuuje je bardzo długa żywotność i doskonała skuteczność w każdych warunkach i temperaturach. Idealnie sprawdzą się do fotografowania w plenerze, czy nagrywania filmów.

Sposób mocowania

Na rynku znajdziemy dwa rodzaje lamp pierścieniowych:

lampy mocowane na elastycznym pałąku - to bardziej profesjonalny model, idealnie sprawdzający się do wykonywania profesjonalnych zdjęć,

lampy mocowane na telefonie - to lampy idealne do wykonywania selfie.

Moc lampy

Gdy szukasz lampy pierścieniowej, zwróć uwagę na jej moc. Bardziej zaawansowanemu fotografowi z pewnością sprawdzi się model o mocy ok. 65 W. Najprostsze modele, przydatne np. przy robieniu szybkich selfie, mają moc od 3 W. Z reguły, im większa moc lampy i jej średnica, tym lepsze efekty możemy uzyskać.

Dodatkowe akcesoria

Do lamp pierścieniowych możemy dokupić ciekawe akcesoria. Na rynku znajdziemy m. in.;

- statywy,

- futerały,

- dyfuzory materiałowe, pozwalające zmienić temperaturę światła.