Jak wszyscy dobrze wiemy, standardowa karta SIM jest niezbędna do pełnego korzystania z telefonu - choćby wykonywania połączeń, czy w wysyłania SMS-ów. Najnowszą wersją karty SIM jest eSIM. Jak działa?


Karta eSIM

Z biegiem czasu, karty SIM, które umieszczamy w smartfonach stają się coraz mniejsze. Obecnie w większości modeli używamy wersji „nano” (6 × 5 mm).

Postęp technologiczny pozwala jednak na zupełne wyeliminowanie karty SIM z telefonów i zastąpienie jej eSIM. W praktyce to niewielki moduł z chipem o wymiarze ok. 5 × 6 mm na stałe zainstalowany w danym urządzeniu mobilnym. Znajdziesz go w niektórych modelach wiodących producentów, np. Samsung czy Apple. Jak działa?


Moduł eSIM jest wbudowany w urządzenie, a do korzystania z niego potrzeba wsparcia operatora sieci komórkowej. Moduł wysyła do użytkownika kod QR, który pozwala na stworzenie unikalnego profilu z zakodowanymi danymi właściciela karty.


Jakie są zalety karty eSIM?

Oszczędność czasu - jeśli chcesz zmienić operatora, z kartą eSIM nie musisz odwiedza jego salonu. Wystarczy zakup oferty przez internet i aktywowanie swojej nowej karty eSIM.

- Bezpieczeństwo - w przypadku kradzieży telefonu, złodziej nie pozbędzie się karty eSIM tak łatwo. Nie da się jej zasnąć, nie znając kodu PIN.

- Możliwość korzystania z tego samego numeru na kilku urządzeniach - np. na telefonie, smartwatchu i tablecie, z których można wygodnie zadzwonić do najbliższych.

- Oszczędność miejsca w smartfonie - które producent może wykorzystać np. na większą baterię.

- Ekologia - cyfrowa karta nie wymaga produkcji ani zużycia surowców.