Tablet to urządzenie, które niektórzy uważają za niezbędne, inni za kompletnie niefunkcjonalne. Krótko mówiąc, jest połączeniem smartfona z laptopem i - w razie potrzeby - może z powodzeniem zastąpić każde z nich.


Tablet - do czego może służyć?

W zależności od aktualnych potrzeb, tablety można wykorzystywać na wiele sposobów. Możesz ich użyć np. do:

- szybkiego przeglądania internetu, sprawdzenia poczty czy wyszukania informacji - tablety mają większe ekrany od smartfonów, a ich włączenie zajmuje sekundę,

- oglądania filmów, seriali czy serwisów streamingowych,

- wygodnego grania w gry mobilne,

- korzystania z nawigacji,

- robienia zdjęć,

- w połączeniu z przenośną klawiaturą - do robienia notatek na wykładach czy do pracy w ulubionej kawiarni.


System operacyjny - jaki wybrać?

Kilka postów poświęciliśmy już zagadnieniu wad i zalet poszczególnych systemów operacyjnych w smartfonach. W przypadku tabletów, sprawa wygląda podobnie.

Tablety z Androidem powiadają dostęp do ogromnego wyboru aplikacji, które mozna na nihc zainstalować. Są także szeroko dostępne w niemal każdym przedziale cenowym. Więcej o Androidzie przeczytasz tutaj.

Tablety oparte na iOS są chwalone przede wszystkim za doskonałą optymalizację oraz możliwość integracji z innymi urządzeniami marki Apple. Więcej o systemie zainstalowanym w iPadach przeczytasz tu.


Tablet - jaki ekran będzie idealny?

Przy wyborze tabletu z idealnym ekranem warto zastanowić się, do czego bedziesz wykorzystywać to urządzenie. Jeśli głównie do oglądania filmów, seriali cyz grania w gry - lepiej może sprawdzić się tablet wyposażony w większy ekran. Jeśli natomiast urządzenie ma służyć Ci głównie do pracy - zastanów się nad tym, czy ważniejsza jest dla Ciebie jego mobilność, czy rodzielczość.


W sklepach znajdziesz głównie tablety o przekątnej:

- 7 - 8 cali - łatwo trzymać je w dłoni, czy nosić w torbie. To idealny wybór dla osób, które potrzebują urządzenia mobilnego oraz dla dzieci,

- 9 - 10 cali - dobrze sprawdzają się do oglądania filmów czy pracy,

- więcej, niż 10 cali - to urządznia głównie przeznaczone dla osób szukających zamiennika dla laptopa.


Odpowiednie podzespoły

W zależności od tego, do czego będzie wykorzystywany Twój tablet, musisz zastanowić się nad tym, w jakie podzespoły ma być wyposażony. I tak:

- tablet dla dzieci lub przeznacony głównie do przeglądania internetu może być wyposażony w procesor czterordzeniowy oraz 2 GB pamięci RAM,

- tablet do gier i rozrywki - tu najlepiej sprawdzi się procesor conajmniej sześciordzeniowy oraz 3 GB pamięci RAM.


Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi uda Ci się znaleźć tablet, który spełni Twoje wymagania. Jesli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczace wyboru idealnego sprzętu - z przyjemnością odpowiemy na Twoje pytania.