Szukasz smartfona, który spełni Twoje wymagania? Nie wiesz od czego zacząć? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Po pierwsze: do czego będzie służył Ci smartfon?

To banalne i często pomijane pytanie, które warto postawić sobie już na samym początku. Jeśli Twój telefon będzie wykorzystywany głównie do przeprowadzania rozmów telefonicznych, wysyłania SMS-ów czy przeglądania stron internetowych - zadowoli Cię model ze średniej półki. Gdy jednak od swojego smartfona wymagasz robienia precyzyjnych zdjęć a swój wolny czas spędzasz grając w gry na komórkę - lepiej rozejrzyj się za flagowcem. Jeśli sprzęt będzie służył osobie starszej - może warto rozważyć zakup modelu z klawiaturą? Wszystkie te kwestie warto rozważyć jeszcze przed przejściem do punktu drugiego.

Po drugie: ustal kwotę

Zanim zaczniesz rozglądać się za wymarzonym telefonem, ustal maksymalną kwotę, jaką możesz na niego przeznaczyć. Twardo się jej trzymaj! Warto wyznaczyć także minimalną kwotę, za jaką chcesz nabyć telefon - dzięki temu obejrzysz najlepsze sprzęty w Twoim przedziale cenowym.

Po trzecie: system operacyjny

Android, iOS czy Windows? Który system operacyjny lubisz? A może chcesz przetestować nowy? Poczytaj o wadach i zaletach każdego z nich i zawęź swoje poszukiwania do tych smartfonów, które mają wgrany system odpowiadający Twoim potrzebom.

Po czwarte: wyświetlacz

To on ma ogromny wpływ na komfort korzystania ze smartfona. Pomyśl, jaką minimalną przekątną ma mieć Twój telefon i czy odpowiada Ci wyświetlacz bezramkowy. Zwróć uwagę także na oferowaną przez producenta rozdzielczość - to ona gwarantuje wygodne przeglądanie treści multimedialnych . Jeżeli celujesz w smartfona o przekątnej 5” - interesująca Cię rozdzielczość to HD (1280×720 pikseli), natomiast w większych telefonach - Full HD (1920×1080 pikseli). W najnowszych modelach znajdziesz QHD/QHD+ - jednak wielu użytkowników smartfonów twierdzi, że między QHD/QHD+ a Full HD nie dostrzega różnicy.

Po piąte: parametry

Jeżeli poprzednie cztery kwestie są już ustalone - warto rozważyć poszczególne parametry telefonu. Ustal minimalne wymagania, jakie musi spełniać:

- wbudowany procesor,

- wbudowana pamięć,

- aparat,

- akumulator,

- waga telefonu.

Po szóste: dodatki

Chcesz, żeby Twój telefon był wodoodporny? A może wymagasz, by obsługiwał karty micro SD? To dodatki, nad którymi warto zastanowić się na samym końcu. Przemyśl, czy ważne jest dla Ciebie posiadanie złącza słuchawkowego 3,5 mm, czy chcesz, by o powiadomieniach informowała Cię dioda lub ekran Always on Display. Dodatki to elastyczna kategoria - najlepiej wiesz, co jest Ci potrzebne.