Ile razy spotkała Cię sytuacja, w której musiałeś do kogoś zadzwonić/skorzystać z GPS-u/sprawdzić coś w Internecie, a Twój telefon zaskoczył Cię rozładowaną baterią? Jest prosty sposób, by poradzić sobie w takiej chwili - użyć powerbanka. Oferta producentów tych urządzeń jest jednak bardzo szeroka - na co zwrócić uwagę, szukając tego idealnego?

Pojemność

Najważniejszym parametrem każdego powerbanka jest jego pojemność. Przyjmuje się, że powinna wynosić minimalnie 5000-6000 mAh; ma to wystarczyć na około dwa pełne ładowania smartfona i jedno tabletu. Wybierając powerbanka pamiętaj, że jest on narażony na samoczynną utratę energii - w markowych bateriach jest to 10-20%, natomiast w chińskich podróbkach - nawet 50-60%. Baterie znanych firm będą również posiadać bezpiecznik zapobiegający zwarciom czy przeciążeniom. Podobnie, jak nie opłaca się kupować tanich zamienników akumulatorów, tak też budżetowe, niemarkowe powerbanki nie będą dobrze spełniać swojej funkcji.

Materiał

To, z czego wykonana jest obudowa powerbanka może bezpośrednio przełożyć się na jego wytrzymałość. Urządzenie to powinno być pokryte aluminium lub miękką gumą - dzięki temu będzie amortyzować upadki. Pamiętaj, że powerbanka będziesz nosić w kieszeni czy torbie - dlatego ważne, by jego rozmiar był jak najmniejszy.

Porty

Każdy powerbank ma minimum dwa złącza:

- microUSB - służy do ładowania powerbanka,

- USB - służy do ładowania innych urządzeń.

W niektórych powerbankach znajdziesz dwa lub więcej portów USB - dzięki nim naładujesz dwa urządzenia jednocześnie. Zazwyczaj porty te mają oznaczenia - 1A oraz 2.1A. Drugi z nich pozwala na znacznie szybsze ładowanie

Dodatki

To, czy warto kupić dodatki do powerbanka, zależy od indywidualnych potrzeb. W sklepach można znaleźć:

- lampkę LED - która zużywa mało energii i może zastąpić latarkę,

- ładowarkę solarną - dzięki niej, powerbanka możesz naładować w dowolnym miejscu, bez konieczności szukania podłączenia do prądu,

- ekran LDC, który informuje o poziomie naładowania,

- wodo- i pyłoszczelność powerbanku - jeśli szukasz baterii, z której będziesz korzystać w ekstremalnych warunkach - zadbaj by miała wysoki stopień IP.

Jak zadbać o długą żywotność powerbanka?

Powerbank nie jest urządzeniem, z którego większość z nas korzysta codziennie. Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad, które pozwolą Ci używać Twojej baterii przez wiele lat:

- nie narażaj urządzenia na uszkodzenia fizyczne,

- wykonuj tylko pełne cykle ładowania baterii,

- korzystaj z powerbanka regularnie,

- nigdy nie zostawiaj urządzenia rozładowanego,

- jeśli wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz używać powerbanka - zostaw go z naładowaniem 30-70%.