Rzeczywistość wirtualna coraz mocniej wkracza do naszego świata. Z tego względu, coraz więcej osób decyduje się na zakup gogli VR. Ze względu na to, że jest to dość nowe urządzenie, często nie wiemy, czym kierować przy podejmowaniu decyzji o jego wyborze. Dlatego dziś podpowiadamy - jak kupić idealne gogle VR.

Co to jest VR?

VR - czyli wirtualna rzeczywistość - to sztucznie, komputerowo wykreowana rzeczywistość, dostępna użytkownikowi posiadającemu odpowiednią aparaturę. Osoba ją mająca czuje się, jak gdyby przebywała w tym wirtualnym, trójwymiarowym świecie - jest to doświadczenie o wiele głębsze, niż np. oglądanie telewizji.

Chociaż VR kojarzy się głównie z rozrywką, jej zastosowanie jest dużo szersze. Wirtualną rzeczywistość można wykorzystać np. do przeprowadzania symulacji operacji chirurgicznych, czy próbnych lotów astronautów. Doskonale sprawdza się w reklamie - choćby hoteli czy biur podróży.

Jak wybrać gogle VR?

Zanim zdecydujesz się na zakup, zwróć uwagę na następujące rzeczy:

- sprzęt, do którego będziesz używać gogli VR - komputer czy konsola - to najważniejsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. Będzie to urządzenie generujące przesyłane do gogli obrazy;

- kąt widzenia - określa zakres, który będziemy mogli objąć wzrokiem. Z założenia, im większy - tym lepiej;

- stopnie swobody - im więcej, tym bardziej możesz poruszać się, mając na sobie gogle. Na przykład - nowsze gogle VR umożliwiają nie tylko ruszanie głową, ale również poruszanie się ciałem do przodu, tyłu, na boki a nawet kucanie;

- ekran - tu musisz wybrać rodzaj wyświetlacza, rozdzielczość, przekątną ekranu i częstotliwość odświeżania. Najlepiej zdecydować się na wyświetlacz AMOLED z rozdzielczością co najmniej FHD i częstotliwością odświeżania 90 lub 120 Hz;

- dodatkowe funkcje - gogle VR występują z różnymi dodatkowymi funkcjami - mogą mieć zintegrowane słuchawki czy mikrofon, opcję regulacji soczewek i wiele innych. Zastanów się, które z nich są Ci potrzebne.

Gogle VR do smartfona

Tańszą alternatywą dla gogli VR do komputera czy konsoli są te kompatybilne ze smartfonem. Aby smartfon mógł połączyć się z goglami, musi posiadać trójosiowy akcelerometr i żyroskop. Przyda się cztero- lub ośmiordzeniowy procesor i przynajmniej 4 GB RAM-u oraz bateria o dużej pojemności.