Zdarza się, że smartfon zaczyna działać nieco wolniej. Może to być spowodowane przez wiele czynników - wiek urządzenia, ilość zainstalowanych na nim aplikacji, posiadanych danych czy też nieodpowiedniego użytkowania telefonu. Dziś przedstawiamy kilka sposobów na to, jak przyspieszyć system Android.

Zrestartuj telefon

Choć to najbardziej banalna rada z banalnych, odpowiedz sobie na pytanie - jak często wyłączasz telefon? Restart to bardzo szybki sposób na to, by przyspieszyć urządzenie, a jego największą zaletą jest to, że trwa bardzo krótko i możesz wykonać go wszędzie.

Aby zrestartować smartfon, przytrzymaj przez dłuższą chwilę przycisk zasilania.

Usuń zbędne pliki

Nakładki na Androida często mają fabrycznie zainstalowane narzędzia do czyszczenia smartfonu ze zbędnych plików - wystarczy skorzystać z ich pomocy, a zbyteczne dane usuną się z naszego urządzenia.

Dodatkowo, przyjrzyj się pamięci swojego telefonu. Może masz na nim zapisane wykorzystane już bilety, serie takich samych zdjęć, filniki, które znajdują się już w chmurze? Nie ma potrzeby przechowywać ich także na smartfonie - a zwolnienie miejsca na pewno przyspieszy działanie systemu.

Usuń także wszystkie zbędne aplikacje. Dzięki pozbyciu się ich, odciążysz system i potencjalnie wydłużysz czas pracy na baterii

Dedykowane aplikacje

Działanie systemu Android można usprawnić także poprzez zainstalowanie jednej z aplikacji i wykorzystanie jej działania. Wiele takich apek znajdziesz w Sklepie Google.

Przywrócenie ustawień fabrycznych

Jeśli żadna z wyżej wymienionych rad nie pomogła, proponujemy przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych. To bardzo radykalna opcja, jednak najskuteczniejsza, jeśli chodzi o przyspieszanie telefonu. Taka operacja wymazuje wszystkie dane - kontakty, zdjęcia, notatki, filmy, wiadomości, aplikacje… Dlatego przed jej przeprowadzeniem, koniecznie wykonaj kopię zapasową.