Sklep Google to miejsce, z którego pobieramy wszystkie używane przez nas aplikacje, jeśli korzystamy z telefonu z Androidem. Liczni moderatorzy czuwają nad tym, aby nie pojawiało się w nim szkodliwe oprogramowanie.

Wydawałoby się, że pobierając aplikacje z zaufanego źródła - a takim w końcu jest oficjalny sklep - możemy spać spokojnie. Niestety, nawet to nie gwarantuje naszemu smartfonowi bezpieczeństwa. Nie da się jednak w sklepie, do którego wrzucić coś może praktycznie każdy, dopilnować tego, żeby nie znalazły się tam zagrażające użytkownikom aplikacje, szczególnie, że w Sklepie Google nie ma specjalnej weryfikacji jak choćby Store od Apple.

Szkodliwe oprogramowanie w Sklepie Google

Mimo starań giganta z Mountain View, w Sklepie Google możemy znaleźć wiele szkodliwych aplikacji. Ostatnio pojawiło się tam niebezpieczne oprogramowanie. Jak działało?

Oprogramowanie firmy z Mountain View wykradało dane do logowania do platformy Facebook. Podobnych zagrożeń znaleziono w sklepie 9. Złośliwy kod znalazła firma Dr Web. Według analiz dokonanych przez ekspertów, szkodliwe programy pobrano aż 6 milionów razy.

Jak działa aplikacja?

Szkodliwe oprogramowanie znalezione przez Dr Web oszukiwało użytkowników, serwując im stronę internetową przypominającą logowanie do Facebooka. Za jej pomocą, użytkownicy aplikacji wyciągali login i hasło do platformy.

Uważaj, co pobierasz

Nawet jeśli pobierasz aplikacje tylko ze sprawdzonego sklepu Play, możesz trafić na smutną niespodziankę. Samo pozbycie się aplikacji może nie usunąć problemu - przestępcy mogą przecież założyć kolejne konto dystrybuować szkodliwą aplikację pod inną nazwą.

Najczęściej szkodliwe oprogramowanie możemy znaleźć w aplikacjach do zmiany:

- tapet,

- ikon,

- dźwięków.

Przed instalacją nowej aplikacji, koniecznie sprawdź jej opis, przeczytaj komentarze użytkowników. Nigdy nie instaluj aplikacji, które mają negatywne komentarze, pochodzą z dziwnego źródła lub są podejrzane o oszustwo.