Pozornie, budżetowe i sztandarowe smartfony mogą wyglądać podobnie. Poszczególne komponenty, z których są zbudowane, mogą się jednak diametralnie różnić między sobą; dotyczy to między innymi wyświetlaczy. Czy ekran w tanim modelu telefonu jest inny się od tego we flagowcu? Czy warto dopłacić?


Wykorzystana technologia

W tej chwili, w smartfonach wykorzystuje się wyświetlacze dwóch typów - LCD oraz OLED. Jakie są między nimi różnice i który z nich jest lepszy?


Wyświetlacz LCD

Ekrany tego typu znajdziesz przede wszystkich w smartfonach z niskiej i średniej półki cenowej. Wyposażono w nie większość telefonów w cenie do ok. 1 500 zł. Wyświetlacze LCD - czyli ciekłokrystaliczne - nie generują światła samodzielnie; wymagają oddzielnego poświetlenia diodami LED. Dlatego nigdy nie da się w nich uzyskać koloru idealnej czerni.

W smartfonach możesz spotkać wyświetlacze LCD w dwóch odmianach:

- TN LCD - to słabszy rodzaj ekranu LCD. Generuje dość słabe kąty widzenia i kolory; korzystanie z niego na dłuższą metę jest niewygodne,

- IPS LCD - oferuje dobrą jakość koloru i szerokie kąry widzenia.


Wyświetlacz OLED

Czyli Organic Light-Emitting Diode to konstrukcja znacznie nowocześniejsza, niż LCD. Główną różnicą między tymi dwoma rodzajami wyświetlaczy jest to, że OLED-y same generują światło - nie potrzebują dodatkowego podświetlenia. Dlatego ten rodzaj wyświetlacza pięknie prezentuje głęboki kolor czerni - może złapać małe grupy pikseli, lub nawet pojedyncze piksele, całą resztę obrazu pozostawiając bez podświetlenia. Barwy wyświetlane na OLED-ach są intensywne, nasycone i mocno kontrastowe. Dzięki temu, jakość obrazu w tych wyświetlaczach jest lepsza, niż w LCD.

Najczęściej wykorzystywanym ekranem OLED w smartfonach jest AMOLED. Spotkasz go głównie w smartfonach ze średniej i wyższej półki cenowej, zazwyczaj kosztujących więcej, niż 1 500 zł.

Największą wadą ekranów OLED jest to, że konsumują dużo energii w trybie podbicia jasności - np w słoneczny dzień. Mogą mieć także problem z "wypalaniem" ekranu - czyli pozostawieniem na wyświetlaczu części wcześniej wyświetlanego obrazu.


Czy to znaczy, że ekrany OLED są lepsze?

Odpowiedź brzmi - niekoniecznie! Źle skalibrowany ekran OLED będzie gorszym wyświetlaczem, niż solidnie wykonany IPS LCD.

Jak zatem wybrać smartfon z dobrym ekranem? Najlepiej obejrzeć go osobiście i sprawdzić, czy dany wyświetlacz Ci odpowiada. Zapraszamy do Haalo!