Obecnie każda większa firma podejmuje działania związane z ochroną środowiska naturalnego. Firmy wręcz prześcigają się w promowaniu swoich strategii CSR. Ich wdrożenie ma nie tylko pozytywny skutek środowiskowy (np. zmniejszenie zużycia plastiku czy energii, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy minimalizacja śladu węglowego), ale również wizerunkowy i finansowy.

Głównym celem operatorów telekomunikacyjnych jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną, lub korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Dlatego, Holendrzy testują ekologiczne światłowody. Jakie korzyści może przynieść takie rozwiązanie?

Ekologiczne światłowody - dobre dla ziemi

Holenderski operator KPN testuje światłowody wykonane z plastiku pochodzącego z recyklingu. Osłona kabla jest w 90% wykonana z takiego materiału. Tworzenie kabli światłowodowych z materiałów pochodzących z recyklingu to świetny trend - ponowne wykorzystywanie surowców to dobry krok z punktu widzenia dbania o naszą planetę.

Ekologiczne światłowody - tanie

Światłowody wykonane z recyklingowanego plastiku mogą być bardziej korzystne finansowo dla firm - a to dzięki mniejszemu zużyciu materiałów. Sam kabel światłowodowy ma średnicę 4,5 mm i znajduje się w rurce osłonowej 10 mm - czyli jest mniejszy od tradycyjnego kabla, który ma 6 mm szerokości i rurkę 14 mm szerokości. Dzięki temu, w jednym korycie instalacyjnym o danym przekroju, można poprowadzić więcej rurek z pojedynczymi światłowodami. To pozwala uzyskać lepszy przesył danych.

Na chwilę obecną, pilotażowe wdrożenia są realizowane w Buitenpost we Fryzji i Nijmegen Dukenburg. Jeśli wyniki będą obiecujące, technologia zostanie wprowadzona również w innych lokalizacjach.