Najnowsze smartfony są wyposażone w nowoczesne zabezpieczenie biometryczne - czytnik linii papilarnych. W telefonach komórkowych jest to rozwiązanie stosunkowo nowe - jednak prace nad nim są ciągle prowadzone i bez wątpienia będzie ono znacznie powszechniejsze w bliskiej przyszłości.

Czy czytnik linii papilarnych to dobre zabezpieczenie biometryczne Twojego smartfona?

Zalety czytnika linii papilarnych w smartfonie

Bezpieczeństwo

Technologia odczytu linii papilarnych jest na tyle bezpieczna i dokładna, że zastosowano ją już w wielu miejscach - na przykład w systemach cyfrowych płatności. Według badań, istnieje 1:50 000 szans, że smartfona nią zabezpieczonego uda się odblokować komuś innemu, niż Tobie.


Ładny wygląd obudowy

Design urządzeń mobilnych od wielu lat zmierza w kierunku maksymalnej, eleganckiej prostoty i minimalizmu. Coraz bardziej cenimy sobie również urządzenia z dużymi ekranami, które znacznie poprawiają wygodę korzystania ze smartfona - którego używamy nawet kilkanaście razy dziennie.

Zainstalowanie w ekranie smartfona czytnika linii papilarnych to duży krok ku uproszczeniu designu telefonów. Dzięki niemu, urządzenie zostaje pozbawione zbędnych przycisków oraz wgłębień.


Wygoda

Skaner linii papilarnych zintegrowany z ekranem można umieścić w miejscu, w którym naturalnie chwyta się telefon kciukiem. Dzięki temu, odblokowywanie smartfona będzie działo się automatycznie.

Skanery często zostają ednak umieszczane także poza ekranem - na przykład na tylnej obudowie. To rozwiązanie nie jest już tak wygodne. Wymaga obrócenia telefonu oraz praktycznie uniemożliwia założenie ochronnego etui.


Wady czytnika linii papilarnych w smartfonie

Bezwzrokowe odblokowywanie smartfona staje się trudne

Na chwilę obecną, palec należy przyłożyć do czytnika linii papilarnych bardzo dokładnie. Ułatwia to pojawiający się na ekranie symbol odcisku palca. Nie zmienia to jednak faktu, że odblokowywanie smartfona bez spojrzenia na wyświetlacz nie jest na razie możliwe.

Trwają jednak prace nad większymi czytnikami linii papilarnych które prawdopodobnie pojawią się w naszych smartfonach w bliskiej przyszłości. Na MWC 2018 zaprezentowano już telefon, w którym czytnik zajmował połowę wyświetlacza.


Zaburzająca odczyt folia ochronna

Przyklejenie do ekranu folii ochronnej lub szkła hartowanego to bardzo skuteczny sposób na zabezpieczenie wyświetlacza przed stłuczeniem, porysowaniem oraz rozbiciem.

Niestety - na smartfona, wyposażonego w czytnik linii papilarnych w ekranie, nie zawsze można przykleić folię lub szkło. Nierówne zamontowanie warstwy ochronnej lub powstałe pod nią nierówności bądź bąbelki powietrza, mogą utrudniać odczyt palca. Wszystko zależy jednak od rodzaju szkła lub folii oraz od Twojej staranności.

Czytnik linii papilarnych w smartfonie to zabezpieczenie przyszłości. Technologia wciąż jest “w powijakach”, ale po dopracowaniu, w najbliższej przyszłości - na pewno pojawi się w telefonie każdego z nas.