Często i chętnie wymieniamy smartfony na nowe. Nie tylko dlatego, żeby być ‘na topie’, ale i w poszukiwaniu lepszych funkcjonalności - na przykład aparatu czy procesora.

Czy nowy smartfon to zawsze najbardziej opłacalne rozwiązanie? Czy czasem warto jednak zainwestować w urządzenie używane? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w naszym najnowszym poście.

Dla kogo używany telefon?

Używany smartfon sprawdzi się przede wszystkim tym, którzy nie szukają tylko flagowców, a po prostu telefonów z dobrymi parametrami. Jakie są ich największe zalety?

- Cena - to oczywista i największa z zalet używanych smartfonów. Zakupiony telefon traci na wartości już niemal po pierwszym skonfigurowaniu i użyciu. Nie znaczy to, że używany model jest z założenia gorszy - może po prostu nie sprawdzić się nowemu nabywcy. Jeśli na urządzeniu nie widać śladów użytkowania - może się okazać prawdziwą perełką.

- Ekologia - kupowanie z drugiej ręki jest proekologiczne. Każdego dnia na świecie, mnóstwo jeszcze działających urządzeń, wyrzucanych jest do kosza. Wybór używanego telefonu to więc także sprzyjanie środowisku.

- Możliwość negocjacji ceny - która w sklepie zazwyczaj nie jest możliwa.

Na co zwrócić uwagę, kupując telefon z drugiej ręki?

- Spisz umowę - umowa sprzedaży telefonu to pierwsza rzecz, jaką powinniśmy spisać. Tym samym zabezpieczymy się przed ewentualnymi oskarżeniami o paserstwo.

- Zweryfikuj stan techniczny - choć telefon z zewnątrz wygląda doskonale, jego stan techniczny może nie być najlepszy. Warto go sprawdzić, np. przez dedykowaną aplikację.

- Sprawdź dowód zakupu który da Ci pewność, że telefon został już spłacony.

- Możesz również sprawdzić IMEI w policyjnej bazie danych - po to musisz udać się na komisariat.

- Poproś o przedstawienie historii napraw urządzenia.

Stosując się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, można nabyć sprawny używany telefon po atrakcyjnej cenie.