Kiedy przychodzi moment wymiany smartfona na nowy i lepszy model - trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - co zrobić ze starym telefonem. Dobrym pomysłem jest sprzedaż; pozwala odzyskać część zainwestowanych w urządzenie środków. Dużo jednak słyszy się o odzyskiwaniu nieumiejętnie usuniętych danych przez nowego nabywcę. Dlatego dziś podpowiadamy, jak bezpiecznie sprzedać swojego starego smartfona.

Zgraj wszystkie niezbędne dane

Zanim zaczniesz przygotowywać swój telefon do sprzedaży - zrób kopię wszystkich niezbędnych danych, które się na nim znajdują. Zgraj na komputer, dysk czy do internetowej chmury wszystkie swoje zdjęcia, kontakty oraz inne cenne pliki. Pamiętaj, że jeśli tego nie zrobisz - czyszcząc telefon, możesz utracić swoje dane na zawsze!

Wyczyść pamięć telefonu

Pierwszym krokiem w przygotowywaniu bezpiecznej sprzedaży smartfona jest trwałe usunięcie z niego wszystkich danych. Z badań przeprowadzonych przez firmę Avast wynika, że nie jest to takie proste! W ich eksperymencie, z 20 używanych telefonów odzyskano aż 1 200 zdjęć, historię kilkuset wyszukań oraz ponad 300 wiadomości tekstowych i e-maili!

Okazuje się, że samo usunięcie karty SIM i microSD oraz przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych, nie daje pożądanych rezultatów. Nabywca naszego smartfona może przy pomocy serwisanta lub któregoś z bezpłatnych programów odzyskać choć część usuniętych przez nas danych. Jak temu zapobiec?

Telefon z Androidem

W telefonie z systemem operacyjnym Android, bezpowrotne usunięcie naszych danych jest proste. Wystarczy przed przywróceniem telefonu do ustawień pierwotnych, włączyć szyfrowanie zawartości pamięci. Taka opcja znajduje się w ustawieniach prywatności. Jeżeli w Twoim smartfonie była zaznaczona - możesz od razu go wyczyścić.

Telefon z iOS

Jeżeli Twój telefon pracuje na oprogramowaniu iOS - trwałe usunięcie wszystkich danych będzie łatwiejsze. W takim smartfonie wystarczy wylogować się ze wszystkich usług (takich, jak iCloud czy iMessage) oraz wymazać zawartość i ustawienia telefonu (taka opcja znajduje się w ustawieniach). Oprogramowanie samodzielnie usunie nam klucz, niezbędny do odszyfrowania.

Przygotuj dokumenty

Kupującemu na pewno przyda się gwarancja, dowód zakupu czy raporty z ewentualnego serwisowania. Wręczając mu je od razu przy sprzedaży, unikniesz późniejszych telefonów z prośbą o dostarczenie mu dokumentów.