Już we wrześniu, Android Red Velvet Cake ma pojawić się na wybranych smartfonach z najpopularniejszym systemem operacyjnym. Choć Android zrezygnował już do nawiązywania w nazwie do słodkich przekąsek, jego nowa wersja nosi roboczy tytuł Red Velvet Cake. Kryptonim systemu wyjawił wiceprezes inżynierii w Google Dave Burke, w podcaście All About Android. Co wiemy o nowym Androidzie?

Android 11 jest już w fazie publicznej bety w wersji 2.5. to aktualizacja specjalna, dedykowana przede wszystkim smartfonom marki Pixel. Jednak już teraz możesz pobrać go na swoje urządzenie.

Co nowego w Androidzie?

Większość zmian w Androidzie 11 skupia się wokół komunikacji. Najważniejszą zmianą użytkową jest wprowadzenie bąbelków aplikacji - podobnie, jak obecnie mamy w komunikatorze Facebook Messenger. Pojawi się również system automatycznego sugerowania odpowiedzi. Android 11 umożliwi również błyskawiczne, jednorazowe udostępnienie rozmówcy naszej dokładnej lokalizacji, dzięki czemu dokładnie poinformujemy osobę, z którą chcemy się spotkać, czy przyjaciela, na którego czekamy na parkingu o tym, gdzie jesteśmy.

Android 11 to także lepsza kontrola multimediów. Ma umożliwić wygodne sterowanie i przełączanie multimediów z poziomu kontekstowego menu. Będzie także współgrać z urządzeniami Smart Home.

Nowa wersja Androida skupia się również wokół poprawy bezpieczeństwa. W jego czystej wersji pojawi się możliwość przyznawania jednorazowych pozwoleń w aplikacjach - np. dostępu do lokalizacji. Gdy natomiast nie będziemy używać jakiejś aplikacji przez dłuższy czas, Android 11 automatycznie cofnie jej uprawnienia i poinformuje o tym.

Android 11 to także wiele ciekawych mniejszych zmian, takich jak:

- wbudowany system nagrywaniu ekranu,

- możliwość zatrzymywania powiadomień podczas rozmowy,

- dynamiczna zmiana trybu z jasnego na ciemny, w zależności od pory dnia,

- dostęp do historii powiadomień.

Android 11 ma być dostępny na smartfonach w pełnej wersji od 8 września 2020 roku.