Za oknem zima w pełni. Do serwisów telefonów komórkowych zgłaszają się klienci z różnymi nietypowymi usterkami smartfonów. Niektórzy zapewniają, że telefon sam wyłączył się i teraz nie można go uruchomić, inni, że niespodziewanie się rozładował albo pękł. Jakież jest zdziwienie klientów, kiedy dowiadują się, że źródłem tych problemów jest… mróz. Dlaczego niskie temperatury nie lubią się z elektroniką?

Winna bateria

Akumulatory litowo-jonowe są wyjątkowo wrażliwe na niskie temperatury. Im większy mróz - tym mniej prądu dostarczają, co może doprowadzić do wyłączenia się telefonu nawet, jeśli przed chwilą był w pełni naładowany. Ponadto, niska temperatura powoduje spadek napięcia baterii. Gdy zejdzie on poniżej napięcia progowego, telefon zaczyna “myśleć”, że akumulator jest pusty - i wyłącza się. Takie sytuacje mogą doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia baterii!

Cienki ekran LCD

Wyświetlacze w smartfonach są coraz cieńsze i coraz bardziej kruche - łatwo jest je uszkodzić. Wystawienie telefonu na działanie mrozu skutkuje silnym naprężeniem wszystkich jego elementów - a tego ekrany LCD nie lubią. Mogą pojawiać się na nich samoczynne pęknięcia.

Jak zabezpieczyć telefon przed szkodliwym działaniem mrozu?

Niestety, na pogodę nie mamy wpływu - ale możemy podjąć kilka działań, które ochronią smartfona przed negatywnym wpływem niskich temperatur:

- nie korzystaj ze smartfona na zewnątrz, jeśli temperatura spadnie poniżej zera,

- noś telefon w etui, które choć trochę go ogrzeje,

- trzymaj smartfona w kieszeni przy ciele - dzięki temu mróz będzie dla niego mniej dotkliwy,

- nie zostawiaj telefonu w samochodzie gdy idziesz do pracy czy na zakupy,

- jeżeli musisz skorzystać z telefonu na zewnątrz, używaj rękawiczek,

- jeśli prowadzisz rozmowę telefoniczną na mrozie, skorzystaj ze słuchawek z mikrofonem.

Jeżeli Twój telefon wyłączy się pod wpływem niskich temperatur - nie włączaj go od razu! Wróć do domu i pozwól mu ogrzać się przez kilka godzin. Nie przyspieszaj jednak procesu "rozmrażania" telefonu - gwałtowna zmiana temperatur może negatywnie wpłynąć na delikatne podzespoły.