Dynamicznie rozwijająca się sieć 5G to jeden z głośniejszych ostatnio tematów na forum telekomunikacji. Nowa technologia ma poradzić sobie z rosnącym zapotrzebowaniem i obciążeniem. Czym jest i czy zastąpi standard 4G?

Czym jest sieć 5G?

Sieć 5G to nowa technologia przesyłu danych, która ma zastąpić LTE. Ma pozwolić na szybkie przesyłanie danych - nawet 20 Gb na sekundę - i dzięki temu zrewolucjonizować wiele gałęzi przemysłu - choćby transport czy produkcję oraz pozytywnie wpłynąć na kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym. Rozwinie inteligentny system zdrowia i pozwoli na bieżąco kontrolować potrzeby osób ciężko i przewlekle chorych. Sieć ma umożliwić obsługę dużej ilości urządzeń, docelowo 100 na 1m2 oraz oferować przepływność do 10 Gb/s. 5G pomoże zlikwidować wszelkie ograniczenia w dostępie do internetu.

Sieć 5G ma uczynić realnym wdrożenie rozwiązań z zakresu Smart Cities oraz Internet of Things. Możliwość przesyłu ogromnej ilości danych w czasie rzeczywistym da nam szansę na wypuszczenie na drogi autonomicznych samochodów, zrobotyzowanie fabryk czy przeprowadzanie operacji na odległość.

Czy 5G szkodzi?

Mimo pojawiających się z różnej strony niepokojących głosów dotyczących rzekomo destrukcyjnego wpływu pola elektromagnetycznego na rozwój nowotworów, nie istnieją żadne naukowe dowody stwierdzające, że sieć 5G miałaby szkodzić zdrowiu.

Już w tej chwili na świecie i w Polsce technologia 5G podlega różnym testom, pojawiają się także smartfony ją obsługujące. Pierwsza komercyjna sieć 5G w Europie powstała w Szwajcarii. Czy ostateczne wdrożenie, planowane do 2025 roku, przyniesie wymarzoną i niezbędną rewolucję?