Play już od dawna mianuje się pierwszym operatorem, który rozprowadza sieć 5G w Polsce. Jak wyglądają jego dotychczasowe wdrożenia i co planuje w najbliższym czasie?

Trójmiasto - na pierwszy ogień

Od kilku tygodni, w ramach pilotażowego programu, sieć 5G działa w Gdyni. Było to możliwe stosunkowo niewielkim nakładem prac - wymagało zmodernizowania 100 stacji bazowych, które są w stanie nadawać sygnał 5G na częstotliwości 2100 MHz.

Kolejne wdrożenia

W najbliższym czasie, komercyjne 5G ma zostać wprowadzone w 16 kolejnych miastach - i to już nie testowo, a komercyjnie. Gdzie pojawi się sieć 5G? Play podaje, że będą to:

- Kraków,

- Warszawa,

- Gdańsk,

- Gdynia,

- Wrocław,

- Sopot,

- Zakopane,

- Giżycko,

- Karpacz,

- Kołobrzeg,

- Władysławowo,

- Augustów.

- Szczyrk,

- Bukowina Tatrzańska.

- Mrągowo,

- Ustka.

Czy to “prawdziwe” 5?

Nie do końca. Wciąż czekamy na rozpoczęcie aukcji częstotliwości 2,4 — 3,6 GHz, na których docelowo ma działać sieć 5G. Dopiero wtedy będzie możliwe nabycie jednego bloku pasma, które pozwoli przyspieszy prędkość transmisji danych.

Na co mogą liczyć klienci Play?

W ramach Play Homebox, Play zaoferuje klientom indywidualnym 70 GB w smartfonie przez rok oraz kartę SIM pozwalającą na transfer 150 GB z pełną prędkością.

W ramach oferty dla firm, czyli Biznes Box Pro, można liczyć przez 12 miesięcy na 80 GB transferu danych w telefonie oraz 300 GB na karcie internetowej.