Dzięki smartfonom możesz słuchać swojej ulubionej muzyki wszędzie, w całkiem dobrej jakości. Prawdopodobnie, aby nie przeszkadzać osobom wokół Ciebie - najczęściej robisz to, korzystając ze słuchawek. Czy wiesz, czym kierować się przy ich wyborze? Jakie słuchawki kupić, by cieszyć się wygodą i wysoką jakością dźwięku?

W jakich sytuacjach będziesz korzystać ze słuchawek?

Zanim zaczniesz przypatrywać się poszczególnym parametrom słuchawek, zastanów się - kiedy i jak często będziesz z nich korzystać? Na rynku możesz wybierać spośród różnych rodzajów słuchawek. Czy każde z nich sprawdzą się u Ciebie?

W sklepach znajdziesz słuchawki:

- nauszne - nakładane na uszy, zakrywają całą małżowinę,

- douszne - wkładane płytko, do małżowiny usznej,

- dokanałowe - wkładane głęboko do kanału usznego,

- przewodowe - wymagające podłączenia kablem do smartfona,

- bezprzewodowe,

- wyposażone w mikrofon.

Słuchawki różnych firm będą cechować się także innymi parametrami.

Jaki rodzaj słuchawek sprawdzi się u Ciebie? Jeśli słuchać muzyki będziesz głównie w domu lub podróżując np. komunikacją miejską - idealne będą dyskretne douszne słuchawki przewodowe. Jeżeli muzyki słuchasz podczas ćwiczeń lub przemieszczając się pieszo- lepiej sprawdzą się te niewymagające podłączenia kablem do smartfona. Gdy natomiast często prowadzisz rozmowy ze słuchawkami na uszach, zainwestuj w takie, które są wyposażone w mikrofon.

To, czy najlepiej sprawdzą się u Ciebie słuchawki nauszne, douszne czy dokanałowe zależy głównie od indywidualnych preferencji. Pamiętaj jednak, że np. słuchawki nauszne zajmują dużo miejsca w torebce czy plecaku, a ich założenie w okresie zimowym (kiedy zamarzysz o ciepłej czapce) może być problematyczne. Słuchawki douszne i dokanałowe są znacznie bardziej poręczne, wiele osób nie lubi jednak uczucia wkładania ich do uszu.

Częstotliwość słuchawek

Jeśli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku - przed zakupem słuchawek, sprawdź ich częstotliwość - czyli pasmo przenoszenia.

Zakres dźwięku słyszalnego dla ludzkiego ucha to 20 Hz – 20000 Hz - najlepiej wybrać słuchawki, które go obsługują. Jeśli jednak poszukujesz intensywniejszych doznań, zakup słuchawki o częstotliwości poniżej 20 Hz i powyżej 20000 Hz; mimo tego, że takich dźwięków nie usłyszysz, zdecydowanie je odczujesz.

Impedancja słuchawek

Im wyższa wartość impedancji słuchawek, tym lepsza i dokładniejsza jakość dźwięku. Niestety - w parze z nią idzie także cichsze odtwarzanie muzyki. Większość słuchawek działa w okolicach 30 Ohm - takie są też wystarczające do dobrego odtwarzania muzyki ze smartfona. Warto jednak pamiętać, że im niższa wartość impedancji, tym słuchawki bardziej podatne są na szumy i uszkodzenia. Jednocześnie, będą również głośniejsze.

Dynamika słuchawek

To parametr wyrażany w decybelach, który informuje o różnicy w głośności między dźwiękami cichymi i głośnymi. Słuchawki z dużą ilością decybeli grają bardziej dynamicznie, z wyższą rozdzielczością i lepiej różnicują odtwarzany materiał.

Zasięg działania i czas pracy

To parametry ważne, jeśli kupujesz słuchawki bezprzewodowe. Sprawdź, na jaką odległość działa wybrany przez Ciebie model i zastanów się, czy odpowiada to Twoim potrzebom. Zwróć uwagę także na to, jak często trzeba ładować słuchawki - niektóre pozwalają na słuchanie muzyki jedynie przez krótki czas, np. 4 godziny. Może nie sprawdzić się to u osób, które słuchają muzyki głównie poza domem.

Co może przydać się w słuchawkach?

Słuchawki mogą być wyposażone w kilka dodatkowych funkcji, które bezpośrednio wpływają na jakość odtwarzanej muzyki. Znajdują się wśród nich:

- funkcja aktywnego usuwania szumów - tłumi szumy z otoczenia. Przydatna w słuchawkach, z których korzystasz na zewnątrz,

- funkcja kierowania dźwięku bezpośrednio do ucha, dzięki odpowiednio ukształtowanej komorze dźwiękowej.

Na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną radę - zainwestuj w jedne porządne słuchawki sprawdzonego producenta, a nie w wiele tanich, “chińskich” podróbek. Dobry sprzęt oferuje znacznie lepszą jakość dźwięku oraz jest mniej awaryjny.