Kupno idealnego zegarka sportowego wcale nie jest bardzo trudnym zadaniem! Przed podjęciem decyzji o zakupie, wystarczy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Na rynku mamy dostępnych wiele różnych modeli zegarków sportowych. Różnią się parametrami, wyglądem i ceną, a wiele osób gubi się, próbując znaleźć urządzenie idealnie odpowiadające ich potrzebom. Oczywiście, najłatwiej udać się do sklepu stacjonarnego i poprosić doświadczonego sprzedawcę o pomoc w wyborze idealnego modelu. Jeśli jednak wolisz zakupy internetowe bądź chcesz samodzielnie wyszukać odpowiedni zegarek - odpowiedz sobie na poniższe pytania.

Jakie sporty uprawiasz?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model zegarka sportowego, zastanów się nad tym, jakie aktywności preferujesz. Niektóre urządzenia są stworzone pod kątem monitorowania konkretnych sportów - biegania, pływania czy golfu. Znajdziesz oczywiście również wiele wszechstronnych zegarków, które zgromadzą dane, pochodzące z różnych dyscyplin - jeżeli nie jesteś zawodowcem, taki zegarek polecamy Ci nabyć.

Amatorsko czy profesjonalnie?

Jeśli trenujesz tylko amatorsko, prawdopodobnie Twoje wymagania spełni prostszy i tańszy model wszechstronnego zegarka sportowego dobrej firmy. Na przykład - jeżeli nie biegasz w trudnym terenie, czy potrzebny jest Ci kompas? Jeśli natomiast nie uprawiasz sportów wodnych - być może zbędna jest gwarancja wodoszczelności do 100 metrów pod wodą? Zegarki sportowe posiadają ciekawe funkcje - nie warto jednak za nie przepłacać, jeśli nie będą dla Ciebie przydatne.

Jakie funkcje przydadzą się w każdym zegarku sportowym?

- Pomiar aktywności dobowej - licznik pokonanych kroków, spalonych kalorii i przebytego dziennie dystansu.

- Zestawianie dobowej aktywności oraz monitorowanie realizacji założonych celów.

- GPS, dzięki któremu urządzenie będzie w stanie dokładnie policzyć pokonany dystans.

- Pulsometr - pomaga ustalić optymalny puls podczas treningu, czyniąc aktywność fizyczną jeszcze bardziej efektywną.

- Podświetlenie zegarka - jeśli trenujesz po zmroku.

- Opcja odczytywania powiadomień z telefonu - dla osób, które nie biorą smartfona na trening, a nie chcą znajdować się poza zasięgiem.

- Wodoszczelność - jeśli nie uprawiasz sportów wodnych, Twój zegarek nie musi mieć wysokiej klasy wodoszczelności. Pamiętaj jednak, że to urządzenie nosisz cały dzień - gdy się pocisz, podczas mycia naczyń czy dłoni. Prawdopodobnie nie będziesz także chować go przed deszczem. Dlatego zadbaj o to, by Twój zegarek miał klasę wodoodporności - do 30 lub 50 metrów.

- Wytrzymała bateria - najlepiej, jeśli będzie trzymać przynajmniej tydzień.

Prostota czy niepowtarzalny design?

O designie zegarków sportowych można powiedzieć jedno - nie jest nudny. Znajdziesz wśród nich klasyczne zegarki na kolorowej, gumowej opasce oraz eleganckie modele, wykończone naturalną skórą. Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz - zwróć uwagę na to, czy został solidnie wykonany oraz czy nie posiada zbędnych wypustek, w których będzie gromadził się brud.

Czy korzystasz z aplikacji?

Większość zegarków sportowych jest kompatybilna z komputerami oraz smartfonami, działającymi w oparciu o Androida i iOS-a. Czołowi producenci tych urządzeń, tacy jak Garmin, udostępniają swoim użytkownikom platformę internetową, ułatwiającą analizę codziennej aktywności fizycznej. Tworzą także aplikacje, pozwalające monitorować swoje postępy oraz dzielić swoje sukcesy z innymi użytkownikami zegarków.

Gdy już odpowiesz sobie na powyższe pytania, znacznie łatwiej będzie Ci wybrać idealny zegarek sportowy. Podpowiadamy, że choć nie warto przepłacać, inwestując w zbędne funkcje, to na takim sprzęcie nie warto oszczędzać - dobrze dobrany, posłuży przez wiele lat. Jeśli masz wątpliwości - skontaktuj się z nami. Z przyjemnością pomożemy Ci dobrać idealny zegarek sportowy!