Jedną z najczęściej używanych przez nas funkcji smartfona jest robienie zdjęć. Fotografując, na pewno natknąłeś się na skrót HDR. Co oznacza? Jakie funkcje się pod nim kryją?

HDR - co to jest?

HDR - czyli High Dynamic Range - oznacza dużą rozpiętość tonalną.

Każde urządzenie do robienia zdjęć - czy to smartfon, czy aparat - ma ograniczoną rozpiętość totalną matrycy. To od tego, jaka jest duża, zależy ile szczegółów w jasnychpartiach obrazów, zostanie zarejestrowana na zdjęciu. Jeśli jest duża, zdjęcie będzie bardziej realistyczne, ponieważ aparat uwieczni więcej szczegółów, które my dostrzegamy na żywo.

HDR umożliwia nam fotografowanie np. przyrody w piękny, słoneczny dzień.

Obrazy HDR są połączeniem kilku zdjęć o różnym poziomie jasności. Wykonując serię fotografii ze skokami ekspozycji, aparat dokładnie obejmuje obraz, uwidaczniając na nim niemal to samo, co widzi człowiek własnymi oczami. Przyjęło się, że do zrealizowania zdjęcia HDR potrzebujemy co 3 lub więcej obrazów - ciemniejszego, dobrze naświetlonego oraz jaśniejszego, niż wskazania aparatu. Scalone zdjęcia odkryją detale zarówno w ciemnych, jak i jasnych partiach.

Gdzie wykorzystujemy HDR?

Jest to tryb przydatny przede wszystkim w fotografii krajobrazowej, gdzie chcemy uwiecznić jednocześnie np. cień pod drzewem i słoneczne niebo. Jednak współczesne smartfony wykorzystują go automatycznie bez względu na scenerię.

HDR w smartfonie

Z trybu HDR w smartfonie możemy skorzystać ręcznie poprzez jego wybranie, lub pozwolić mu zadziałać automatycznie. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzemy, efekt będzie taki sam. Smartfon podczas robienia zdjęcia zapisze w buforze zdjęcia o różnej ekspozycji, a następnie połączy je w jedno. Proces ten, telefon przeprowadzi w sposób niezauważalnych dla przeciętnego użytkownika.