Konferencja Google I/O 2019 dała nam dostęp do wielu nowych, ciekawych informacji o najnowszej wersji Androida. Czego możemy oczekiwać od najpopularniejszego systemu operacyjnego dla urządzeń mobilnych na świecie?

Jakie nowości znajdziemy w Androidzie Q?

- Kontrola rodzicielska - coraz więcej dzieci otrzymuje od rodziców dostęp do urządzeń mobilnych. Świadomi tego, jakie zagrożenia czekają na ich pociechy w internecie, opiekunowie szukają różnych sposobów sprawowania kontroli nad aktywnością dzieci w sieci. Nowe ustawienia w Androidzie Q pozwolą zyskać kontrolę nad harmonogramem korzystania z urządzeń mobilnych oraz podpowiedzą, które aplikacje są najpopularniejsze na dziecięcych smartfonach.

- Ciemny motyw - czyli odpowiedź na problem szybko rozładowującej się baterii. Ciemny motyw ma również ułatwić korzystanie ze smartfona w bardzo jasnym otoczeniu. To także doskonałe rozwiązanie dla użytkowników ekranów AMOLED, które pięknie wyświetlają czerń.

- Napisy na żywo - zapomniałeś słuchawek, a chcesz obejrzeć filmik na YouTube podczas długiej podróży autobusem? Nie musisz z tego rezygnować! Nowy Android umożliwi Ci odtwarzanie dowolnego materiału z dźwiękiem z napisami na żywo. Do skorzystania z funkcji nie będzie potrzebny dostęp do internetu.

- Tryb skupienia - kto nigdy nie stracił kilku godzin, bezmyślnie scrollując Facebooka czy Instagrama? Android Q zadba i o tych, którzy nieco zbyt intensywnie korzystają z aplikacji na smartfony. Każdy użytkownik zyska możliwość blokowania powiadomień tylko z wybranych aplikacji, a dzięki temu - pełną kontrolę nad tym, czemu chce poświęcić swoją uwagę. Bez zbędnych rozpraszaczy.

- Szybsze aktualizacje - twórcy Androida stawiają przede wszystkim na poprawę bezpieczeństwa swoich użytkowników. Aktualizacje mają zostać podzielone na kilka typów i dostarczane szybciej, niż obecnie - prawdopodobnie częściej, niż co miesiąc. Sam użytkownik będzie informowany o każdej próbie skorzystania przez aplikację z danych - np. o lokalizacji.

Czy nowości, jakie wprowadza Android Q sprawdzą się w czasach, kiedy wkraczamy w łączność 5G? O tym przekonamy się już niedługo!