Regeneracja ekranu to termin, który często pojawia się w internecie przy przeglądaniu stron zajmujących się naprawą telefonów komórkowych. Na czym polega i w jakiej sytuacji może się sprawdzić?

Regeneracja ekranu - na czym polega?

Ekran telefonu składa się z kilku warstw. Gdy go uszkodzimy, czasem pojawia się konieczność naprawy jednej, a czasem kilku z nich. Na przykład - zbita szybka, wylany ekran LCD czy zepsuty panel dotykowy nie oznaczają konieczności wymiany całego ekranu. Gdy uszkodzeniu ulega jedna z tych warstw, można przeprowadzić tzw regenerację ekranu.

Ekran z rozbitą szybką, uszkodzonym dotykiem czy matrycą można - dzięki specjalistycznym maszynom - rozebrać na części i złożyć, wykorzystując nowe, działające podzespoły. Na przykład - jeśli uszkodzona została szybka, za pomocą metody mechanicznej (w przypadku ekranów z płaską szybką) lub kriogenicznej (przy tych z zaokrągloną) oddziela się szkło ochronne od warstwy dotykowej.

Różnica w cenie?

Jak szczegółowo pisaliśmy kiedyś na naszym blogu, nie da się jednoznacznie określić ceny naprawy wyświetlacza w smartfonie

Jeśli ekran miał stłuczoną szybkę to cena takiego ekranu może być o 50% niższa niż w przypadku gdzie wymieniony został również polaryzator. Cena zależy także od tego, jakie części zostały wykorzystane do naprawy - oryginalne czy zamienniki. Warto dopytać o to przed rozpoczęciem naprawy, bo choć można na rynku znaleźć zamienniki wysokiej jakości - większość zamienników to produkty niewarte uwagi.

Regeneracja ekranu jest dość skomplikowanym procesem i trzeba sporo doświadczenia oraz specjalistycznego wyposażenia, żeby ją przeprowadzić - szczególnie problematyczne są smartfony z zakrzywionym ekranem. Źle zregenerowany ekran może nie działać tak, jak powinien, nie reagować poprawnie na dotyk i ulec ponownemu uszkodzeniu.