Na żywotność baterii w telefonie wpływa wiele parametrów. To, jak sprawne mamy urządzenie, jak z niego korzystamy, w jaki sposób je ładujemy. Czy na parametry ładowania wpływa jednak także długość i jakość kabla ładowarki?

Długość i średnica kabla ładowarki

Lekcje fizyki są jedną z rzeczy, które większość z nas wyrzuca z głowy zaraz po zakończeniu edukacji - jednak ich znajomość przyda się do zrozumienia, jak długość i średnica kabla ładowarki wpływają na ładowanie smartfona.

Wraz ze wzrostem długości kabla rośnie rezystancja przewodu. Znaczy to, że ładowarka z długim kablem będzie ładować smartfona ze słabszym natężeniem, w ekstremalnych przypadkach (gdyby np. kabel miał 3 metry długości) - natężenie to może być zbyt słabe, by utrzymać naładowanie ogniwa na stałym poziomie.

Czy trzeba wybierać ładowarki z krótkimi kablami?

Niestety, nie jest to takie proste. Na wysokość parametrów ładowania wpływa także grubość przewodów znajdujących się we wnętrzu kabla pod izolacją. Im grubsze będą takie kable, tym większy prąd ładowania będzie przez nie przepływać.

Dlatego im dłuższy kabel do ładowania wybierasz, tym grubsze powinien mieć on przewody.

Niestety, większość producentów ładowarek czy kabli nie podaje do wiadomości informacji o grubości przewodów. I jeżeli podobnie jak my uważasz, że rozcinanie kabla aby zobaczyć co jest środku nie jest najlepszym pomysłem - polecamy zakup akcesoriów sprawdzonych, renomowanych producentów, które będą spełniać wszystkie wymagane normy.

Tanie podróbki często oferują niewielkie przekroje, przez co mogą znacząco wydłużyć czas ładowania.